DR glemmer de gode historier om skolereformen

Reform. Der kan findes grunde til både håb og bekymring i den nye skolereform, skriver Jacob Fuglsang.
Reform. Der kan findes grunde til både håb og bekymring i den nye skolereform, skriver Jacob Fuglsang.
Lyt til artiklen

»Jeg har haft masser af bekymringer. Der var dog ikke mange, der blev til noget«. Sådan skal forfatteren Mark Twain have sagt.

Det er godt at have de ord i baghovedet i denne uge, hvor DR retter alle mediekanoner mod skolereformen. Samtidig med at omkring 100 skoler prøver eller har prøvet kræfter med helhedsskolen, som efter sommerferien skal indføres over hele landet, vælter det frem med historier om lærere, der er bekymrede og helst vil løbe skrigende væk fra folkeskolen, hvis de får chancen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her