2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Man kan også være lidt for dygtig, Meyer

Dygtig. Tilbage er billedet af en mand, der snyder sine lærlinge, og som ikke lader det opulente prisniveau i butikkerne komme de ansatte til gode. Men det er selvfølgelig måden at tjene mange penge på. Og viser desværre, at man også kan være lidt for dygtig.
Dygtig. Tilbage er billedet af en mand, der snyder sine lærlinge, og som ikke lader det opulente prisniveau i butikkerne komme de ansatte til gode. Men det er selvfølgelig måden at tjene mange penge på. Og viser desværre, at man også kan være lidt for dygtig.
Lyt til artiklen

At den kendte kok, forretningsmand og samfundsdebattør Claus Meyer er en dygtig mand, er hævet over enhver tvivl.

Han har i mere end 20 år formået at begejstre sine kunder og et hav af tv-seere med ideer og projekter, der har den gode mad i centrum. Egne restauranter, bagmand for michelinstjerne-darlingen Noma, bagerier, butikker, tv-programmer og takeaway er nedslag i en næsten ubrudt række af succeser. Skønhedspletter har der naturligvis været i så langt et erhvervsforløb, men selv da kantinefirmaet Meyer og Tingstrøm i 2006 fik lagt en betydelig del af kundekredsen ned med roskildesyge, lykkedes det i store træk stjernekokken at slippe fra fadæsen uden varige men.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her