Regeringens egne signaler har sendt Danmark ud i international shitstorm

forklarelsestur. Inger Støjberg og Kristian Jensen skal i dag i Bruxelles forklare Danmarks stramninger på udlændingeområdet.
forklarelsestur. Inger Støjberg og Kristian Jensen skal i dag i Bruxelles forklare Danmarks stramninger på udlændingeområdet.
Lyt til artiklen

Når man for fuldt tryk sender det signal ud i verden, at flygtninge og asylsøgere ikke skal komme til Danmark, er der grænser for, hvor overrasket man kan være over, at dele af omverdenen betragter én som et lukket og egoistisk land.

Derfor kan det undre, at den danske regering ikke har været mere opmærksom på de advarselslamper, der har blinket, mens Danmark er blevet centrum i en voksende international ’shitstorm’, der i dag betyder, at regeringen finder det nødvendigt at sende hele to ministre – udenrigsminister Kristian Jensen og udlændingeminister Inger Støjberg – til at forklare sig i Europa-Parlamentet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her