ForskerbevægelsenForskerbevægelsen består af: Maria Toft, initiativtager. Ole Wæver, professor ved Institut for Statskundskab på KU. Jes Søe Pedersen., lektor ved Biologisk Institut på KU. Liv Bjerre er postdoc ved Institut for Sociologi på KU. Stiig Markager er professor ved Institut for Ecoscience på Aarhus Universitet. Valeska Slomianka er ph.d-stipendiat på DTU. Christoph Ellersgaard er lektor på CBS. Henning Salling Olesen er professor emeritus på RUC. Katrine Zeuthen er lektor ved Institut for Psykologi på KU. Steen Nepper Larsen er lektor ved DPU, Aarhus Universitet.
Valeska SlomiankaAdjunkt ved Institut for Sociologi på Københavns Universitet
Stiig MarkagerProfessor ved Institut for Ecoscience - Marin biodiversitet og eksperimentel økologi på Aarhus Universitet
Det er ikke nok at udtrykke bekymring over udviklingen i USA. Danske og nordiske universiteter, fonde, civilsamfund, regering og Folketing må etablere en samlet beskyttelsesindsats for truede amerikanske forskere.
Danske forskere: »Vores kolleger i USA er bange«
Lyt til artiklen
Henter...
Universiteterne søger ikke viden og sandhed. De søger bedrag og løgne. Og det er på tide at være ærlig omkring det faktum. […] Professorerne er fjenden!«.
Talen afsluttes med et stort bifald fra salen, en national konservativ konference i november 2021, hvor den nuværende amerikanske vicepræsident, JD Vance, lige har tordnet mod universiteterne. Ordene og de mulige følgevirkninger heraf, der dengang virkede som et fjernt mareridt, udrulles nu for øjnene af os.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.