Kronik afAmy Watson

Amy Watson er balletchef for Den Kongelige Ballet.

Selv om vi kæmper med større problemer end om, hvorvidt smørrebrød, foreningsliv eller Bournonvilles balletter er umistelig dansk kulturarv, er det vigtigt, at vi tager debatten. Vi har brug for at genetablere forbindelsen til vores egen fortælling som land.

Danske ballettrin er også en vigtig form for oprustning

Lyt til artiklen

Jeg var 13 år gammel i 1994, da Bournonville ændrede min livsbane. Den Kongelige Danske Ballet var på besøg i det sydlige Californien. Der blev afholdt audition i Orange County Performing Arts Center. Det gjaldt de fire brudepiger fra tredje akt, dem, der danser rundt om Hilda – heltinden i ’Et folkesagn’.

Jeg husker, da det blev min tur, at trinene føltes musikalske og intuitivt rigtige. Koreografien passede som hånd i handske. Jeg husker også de elegante og generøse solodansere Rose Gad og Silja Schandorff, det var som at danse rundt om Madonna. Vi var iført dronning Margrethes renæssancekostumer, hvilket fik en amerikansk teenager fra Laguna Beach til at føle sig som en rigtig prinsesse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her