Anne A.E. Thorup er professor, børne- og ungdomspsykiatri og mor.
Laurids Kristian Fahl er seniorredaktør og far.
Patienterne med spiseforstyrrelse kæmper samtidig med præstationsangst, perfektionisme og behov for at gøre alting rigtigt. Men det, vi har oplevet i behandlingen af vores døtre, giver præcis følelsen af at fejle og af at blive svigtet.
Min datter var i behandling for anoreksi, men blev smidt ud, fordi hun ... ikke havde taget nok vægt på?
»Desværre har du jo kun taget 400 g på i stedet for de 500 g, vi kræver – så nu bliver du sendt hjem – men du kan altid blive genindlagt«.
Sådan lyder beskeden ofte, når en patient med restriktiv spisning har været indlagt nogle uger i døgnbehandlingsregi og pga. besvær med at spise den aftalte diæt (dvs. de forventelige symptomer på sygdommen) ikke har taget det på, som der kræves.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.