»Nej – hvorfor fik jeg kun 02? Det er da latterligt!«
Teenagepigen, der har forsøgt at dække de værste bumser med for meget bruncreme, stirrer på mig og gør klar til trumfen: »Min mor siger også, det var nogle latterlige stilemner!« Der kom esset. En ny dag i den danske folkeskole er startet.
Jeg smiler overbærende og må le lidt indvendigt, for var det ikke den samme pige, der var væk i sidste uge på skiferie? Jeg vælger ikke at gå videre ind i en diskussion.
Pigen er træt af sit 02, og hun er bare ærgerlig over, at hun ikke har formået at gøre det bedre.
Det er altid nemmere at placere skylden på alle andre end på det faktum, at hun har afleveret en stil på mindre end en side og med 15 fraværende punktummer.
I tråd med den generelle tidsånd tror hun vel, at alle dybest set er uopdagede stjerner, der bare skal med i et tv-program, så ender alting lykkeligt.
Hårdt arbejde og uddannelse er ikke in. Du kan få gode råd i damebladene til, hvordan du lyder klog på den første date uden at have læst en eneste bog eller avis.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Prøv Politiken i 30 dage for kun 1 kr.
Få adgang til hele Politikens digitale univers, og læs artikler, lyt til podcasts og løs krydsord.
Prøv Politiken nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her
Skriv kommentar