Kronik afJørgen Ørstrøm Møller

fhv. departementschef

En embedsmands bekendelser

Lyt til artiklen

Efter en del tøven griber jeg pennen for at videregive mine iagttagelser, vurderinger og konklusioner efter 38 et halvt år som embedsmand i den danske centraladministration (Udenrigsministeriet), hvoraf halvandet år som ministersekretær og 8 et halvt år som departementschef dvs. i direkte og daglig kontakt med ministeren.

Om end ansporet af den løbende debat og diverse ’sager’ er de ikke en direkte kommentar til disse, som jeg kun har kendskab til fra massemedierne. Af indlysende grunde baserer en del sig på erfaringer som ministersekretær og departementschef for tre ministre (Ivar Nørgaard, Uffe Ellemann-Jensen og Niels Helveg Petersen); men hensigten er ej heller at knytte tråde til bestemte ministre og/eller andre personer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her