Kronik afLars Werge

næstformand for Dansk Journalistforbund, Medier og Kommunikation

De ledige er vor tids spedalske

Lyt til artiklen

I EN fagforening taler vi medlemmernes sag. Vi varetager deres løn og arbejdsvilkår i øvrigt, både når der er overenskomstforhandlinger, og når andre aftaler skal på plads mellem de store runder. Fagforeningen præger også de medlemmer, der står uden for overenskomsterne, og for vore freelancere er der også hjælp og vejledning at få til, hvordan man individuelt forhandler den bedst mulige aftale hjem for en ordre.

Men ét område er vanskeligt at få indflydelse på. Det gælder de ledige, som er under nogle rammevilkår, der er bestemt af lovgiverne, og som varetages af staten. Dette uanset om de er på dagpenge, sygeeller barselsdagpenge eller på anden vis på offentlig forsørgelse i perioden, frem til de igen kan varetage et arbejde. Mange af dem er jo fortsat medlemmer af deres fagforening. Langt de fleste jagter et arbejde med alt, hvad de har både i og uden for deres fag og uddannelse, ligesom de er klar til at rejse ganske langt for at kunne begynde at arbejde igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her