Maria Wandel er billedkunstner i Holckenhus.
Kaspar Bonnén er billedkunstner i Holckenhus.
Anette Birck er formand for Holckenhus’ beboerrepræsentation.
Jesper Egevang er beboer i Holckenhus.
Det er forrykt, at myndighederne og bystyret ikke forhindrer Blackstone i at opkøbe historiske ejendomme som Holckenhus og renovere dem blot for at score kassen. Det er en del af vores alle sammens kulturarv, der forsvinder.
Red Københavns kronjuvel
Han går i alt for stramme jeans, der provokerer hele vejen op i røven og fremhæver kronjuvelerne foran«.
Sådan eksemplificerer Det Danske Sprog- og Litteraturselskab ordet ’kronjuvel’ under ’slang’. Betydningen kan nemt fremkalde et kvalmende billede på nethinden. Og bedre bliver det ikke, hvis man forestiller sig en sådan kronjuvel i middelalderbyen i København.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.