Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Kronik afKasper Støvring

Kasper Støvring er bibliotekar og foredragsholder.

Digitalisering er ikke svaret på alt. Indlæring gennem læsning er typisk meget bedre på papir. Så læg iPaden væk – og smut ned på biblioteket.

Pas på iPad: Børn lærer altså stadig meget bedre med en gammeldags bog end alt muligt smart teknologi

Lyt til artiklen

Selveste Einstein skulle engang have sagt: »Det eneste, du helt sikkert har brug for at vide, er, hvor biblioteket ligger«. Men i dag kan elever, der gerne vil følge i geniets spor, have svært ved overhovedet at finde et bibliotek.

For biblioteker med rigtige bøger – det vil sige trykte papirbøger – er under afvikling, især på landets uddannelsesinstitutioner. Det sker efterhånden, som læsning af e-bøger på skærmene vinder indpas.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Influencerne Cillemouse og Sus Wilkins har undskyldt fro at reklamere for Meta-brillen, der også er kendt som stalker-brillen. Og det undrer egentlig Anna Juul. Hvis pointen med influencere er, at man kan følge personer, man synes er interessante, ryger lidt af fidusen så ikke, hvis influencerne modererer sig selv, når nogen bliver sure?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her