Kronik afGarbi Schmidt

Garbi Schmidt er professor på Roskilde Universitet, Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab/Interkulturelle studier.

Kritikken af indvandrere har lange historiske rødder. Grundtvig var stærk fortaler for danskheden – men debatten om, hvem der er rigtige medborgere, rækker meget længere tilbage.

Tatere, jøder, romaer og andre udanske elementer

Lyt til artiklen

Indvandring har haft betydning for Danmark, lige så længe landet har eksisteret som nation – og længe før. I visse perioder er indvandrere blevet modtaget med kyshånd, inviteret af kongen selv, som f.eks. medlemmerne af den Herrnhutiske Brødremenighed, som grundlagde Christiansfeld i Sønderjylland i 1773, eller de hollandske bønder, som bosatte sig på Amager i 1515.

Indvandrere kom som ønskede håndværkere, som bidrog til etableringen af danske byer, de kom som nødvendige landarbejdere, og de kom som specialiseret arbejdskraft – her er blandt andet den Herrnhutiske Brødremenighed, som var kendt som dygtige håndværkere og handelsfolk, et godt eksempel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her