Jens Malling er journalist. Som kilder i arbejdet med Kroniken har han blandt andet brugt bøgerne 'Udsendt til Tyskland – Dansk flygtningepolitik under besættelsen' af Hans Kirchhoff og Lone Rünitz samt 'Flygtning 33' af Carl Madsen
Sidste gang, Danmark udviste en større gruppe udlændinge med tvang, var under besættelsen. Dengang udleverede dansk politi tyske jøder og tyske kommunister til Gestapo. Nu er der igen gang i tvangsudsendelserne.
Under Anden Verdenskrig udviste politiet folk til Gestapo. I dag sender politiet dem i døden under navnet 'tvangsudsendelse'
Lyt til artiklen
Henter...
Stenet til døde i Afghanistan i 2015. Halshugget i Berlin i 1943. Tid og sted adskiller de to henrettelser. Alligevel binder noget dem sammen. I begge tilfælde var det dansk politi, der anholdt de uskyldige, udleverede dem og gav deres bødler frit spil.
Eksemplet er med til at vise, at de mange tvangsudsendelser i det 21. århundrede har historisk fortilfælde. Det er ikke første gang, mennesker på flugt, der søger sikkerhed og beskyttelse her i landet, sendes i døden af danske myndigheder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.