Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kronik afJørgen Ørstrøm Møller

Jørgen Ørstrøm Møller er fhv. departementschef i Udenrigsministeriet

Det var ikke let at få Danmark med i EU. Nu skal danskerne snart til stemmeurnerne for at stemme om forsvarsforbeholdet – en af Danmarks mest erfarne diplomater ser i to Kroniker tilbage på tidligere folkeafstemninger. Dette er den første af de to Kroniker.

Tidligere topdiplomat: De danske politikere har ikke løjet eller fortiet noget for at lokke befolkningen med i EU

Den 18. april 1966 aflagde statsminister Jens Otto Krag (S) besøg hos den franske præsident, Charles de Gaulle. Krag fik det klare budskab, at den franske afvisning i januar 1963 af britisk EU-medlemskab stod ved magt, men døren var åben for dansk medlemskab.

De Gaulle, ingen novice på det storpolitiske plan, ønskede ved selvsyn at efterprøve, om det virkelig kunne være rigtigt, at Danmark ingen selvstændig udenrigspolitik havde, men deponerede sin holdning til det europæiske samarbejde hos regeringen i London.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her