Claude Guiron er forskningsdirektør og læge.
Christopher Arzrouni er kommunikationschef, Philip Morris Danmark.
Cigaretter er særdeles farlige. Halvdelen af brugerne dør af rygerelaterede sygdomme. Det bedste ville være at få rygerne til at kvitte nikotinen helt. Men hvis rygerne ønsker at fortsætte forbruget af tobak og nikotin, er der langt bedre alternativer end rygning.
Tobaksgigant: Sæt en slutdato for salg af cigaretter
Lyt til artiklen
Henter...
Rygning er en af de største trusler mod folkesundheden. Derfor er politisk handling nødvendig. Spørgsmålet er bare, hvilke instrumenter der virker bedst. Nogle gange giver forbud god mening, andre gange er beskatning og regulering vejen frem.
Men det klogeste er under alle omstændigheder at regulere på en måde, der hele tiden tilskynder folk til at opføre sig mindre sundhedsskadeligt. Problemerne skal reguleres i forhold til deres skadevirkninger – så man hele tiden ’nudger’ rygerne i en bedre retning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.