Kronik afLars Koch

Lars Koch er generalsekretær i Oxfam Danmark

Vi har brug for at kunne se en vej ud af de mange kriser, som vi står over for. Klimakrisen, ulighedskrisen og trivselskrisen hænger alle sammen. Men vi løser det kun, hvis vi tør tage et opgør med den nuværende økonomi, der sætter vækst og profit over mennesker og planet.

Generalsekretær i Oxfam: Vi er nødt til at tage et opgør med den klassiske økonomiske tankegang

Lyt til artiklen

Vores forbrug, produktionsform og levevis, som vi bl.a. har bygget vores samfund på i Danmark og mange andre industrialiserede lande, har store konsekvenser for både os selv og kloden. Det står efterhånden tydeligere og tydeligere frem - særligt med en sommer, der var den varmeste nogensinde med massive brande, oversvømmelser og tørke til følge.

Klimakrisen accelererer i sådan en fart, at det tager pusten fra enhver politiker, der gang på gang kommer med utilstrækkelige løsninger og forhåbninger om teknologiske vidunderløsninger. Og befolkningens mentale helbred er presset ud i en følelse af tomhed med øgede krav om at være produktive på alle tider af døgnet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her