Kronik afJacob Mchangama Frederik Stjernfelt

Jacob Mchangama er direktør i tænketanken Justitia Frederik Stjernfelt er professor, Institut for Kommunikation og Psykologi De har sammen skrevet bogen 'MEN: Ytringsfrihedens historie i Danmark'

Korankrisen handler ikke om ’ordentlighed’, tolerance eller minoritetsbeskyttelse, men om noget så brutalt som national sikkerhed og geopolitik. Det er et velkendt tema i danmarkshistorien.

Eksperter: Afbrændingsforbuddet efterlader regeringen afklædt og utroværdig

Lyt til artiklen

Den 25. august 2023 præsenterede regeringen sit længe ventede lovforslag der vil udvide straffelovens §110 e og straffe ” den, der offentligt eller med forsæt til udbredelse i en videre kreds gør sig skyldig i utilbørlig behandling af en genstand med væsentlig religiøs betydning for et trossamfund eller en genstand, der fremstår som en sådan.«

Forud for lovforslaget har regeringen og dens støtter fremført en lang række skiftende begrundelser lovændringen samt bagatelliseret dens konsekvenser for ytringsfriheden. Mange af disse argumenter har dog ikke tålt et nærmere eftersyn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her