Kronik afJesper Højberg

Jesper Højberg er direktør i IMS (International Media Support).

Hvis SVM-regeringens vision om ligeværdige partnerskaber med afrikanske lande skal blive til virkelighed, kræver det, at vi stækker den stigende autoritære indflydelse fra Rusland og Kina.

Direktør i IMS: Putins intentioner er ikke til at tage fejl af

Lyt til artiklen

Nogle gange skal man holde tungen lige i munden for at udlede en klar pointe, når Vladimir Putin jonglerer rundt med historiske referencer og abstrakte sprogbilleder. Det var dog ikke tilfældet, da den russiske diktator i slutningen af juli sidste år holdt tale for 49 delegationer fra afrikanske lande til det stort anlagte russisk-afrikanske topmøde i Skt. Petersborg:

»Vi foreslår at skabe et fælles informationsrum mellem Rusland og Afrika, hvor et russisk og afrikansk publikum vil have adgang til objektiv og upartisk information om begivenheder i verden«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her