Banditter i habitter

Lyt til artiklen

De danske banker har de sidste par år fået hjælpepakker som aldrig før. Staten har pulset penge ind i banksektoren for at holde den kørende. Derfor undrer det mig også at Nordeas topchef Christian Clausens løn i år steg med 45 procent fra 8,4 millioner til 12,2 millioner. Samtidig fyrede Nordea 650 medarbejdere.

Det er mig helt uforståeligt at staten skal pulse penge i banksektoren og lønmodtagerne fyres, mens toppen af banksektoren bliver belønnet med millioner af kroner. Det er absurd at belønne de mennesker, der har et stort ansvar for krisens opståen, og så endda med skatteydernes penge. De danske bankdirektører burde vise samfundssind i stedet for at være banditter i habitter!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her