Når kønskamp bliver til kvindekamp

Lyt til artiklen

Lige lønninger, kønskvoter og så videre. Jeg går ind for lige lønninger til lige kvalificerede, og jeg går ind for, at den mest kvalificerede bliver ansat i en bestyrelsesstilling. Men når argumentet udelukkende handler om køn, er der ikke længere tale om ligestilling - tværtimod.

Min undren startede da jeg første gang hørte om lige præmiepenge i Grand Slam-turneringerne i tennis. i 2007 var Wimbledon den sidste turnering der overgav sig til 'lige løn' mellem mænd og kvinder. Her er der flere ting der spiller ind, når jeg undrer mig over, hvordan dette kan kaldes for ligestilling, og jeg er af den opfattelse, at mænd og kvinder ikke skal have lige præmiepenge her.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her