Socialisme og liberalisme

Lyt til artiklen

Liberalismen har kørt Vesten i sænk. I 1980 var USA verdens førende vareproducent, og Vesten havde et stort overskud af kapital. I dag er det Kina, som har pengene og produktionen. Dette vil aldrig have sket uden liberalismen. I Vesten har middelstanden og de fattigste tabt velstand, og de rigeste er blevet betydelig rigere. Alene i USA har 11.000 milliarder dollars forsvundet af middelstandens velstand under finanskrisen 2007-2009 ved tab af ejendom, pensionskonti og livslang opsparing. Det er klart, at mere liberalisme, som er medicinen fra Merkel, vil være totalt ødelæggende for EU. Den eneste løsning er, at de store banker og multinationale selskaber, som har været vinderne i de sidste 30 år, skal begynde at betale til fællesskabet. Liberalismen tænker kun på egoet hos den enkelte, stat og samfund er komplet ligegyldigt for liberalismen.

Hvad nu, hvis man kombinerer liberalisme med socialisme, så gør det vel ikke så ondt at være liberal, eller hvad - for så er man jo også social?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her