EmilieTurunen har skrevet en kronik om de syv banksynder hvilket kun kan hilses med glæde, at der så småt er ved at komme gang i en kritk af det finansielle system. Dog undre det mig, at vi endnu ikke er kommet videre end at kaste sten efter hinanden, alle havde et medansvar for den økonomiske krise, vi legede jo alle med, dette fordi der er noget grundlæggende forkert ved systemet, markedet klarer ikke alt, derfor må holdningen være, at der skal sker en adskillelse af kreditforeninger og bankerne. Jeg mener det var under den borgelige regering, at man tillod at banker også kunne drive finansielle selskaber og nu har vi set resultatet. Der bør derfor oprettes en statsbank, man har jo flere gange forsøgt at få tilladelse til at ATP kunne drive bank, men alle gange har der rejst sig et ramaskrig fra de banker som har bragt os i den situation vi har i dag, derfor må det være på tide, at man ikke længere lægger øre til deres indsigelser, men går i gang med, at at gøre f.eks. ATP til en bank, der understøtter sunde økonomiske tiltagt, både indenfor erhvervslivet og for den almindelig lønmodtager.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen