God forretning!

Lyt til artiklen

Sidste år betalte danskerne ca. 28 mia. i ejendomsskat og ejendomsværdiskat. Til gengæld blev de samme ejendomsbesiddere begunstiget med en skatterabat for deres renteudgifter, som var ca. 37 mia. Skatterabatten kan vel anslås til ca. 10 mia. Alt i alt en fed forretning for staten der har fået 18 mia. i kassen.

Men er det en retfærdig skat, når den ikke tager hensyn til den enkeltes indkomst? Eller, om man har sit hus i et dyrt område eller langt ude på landet? Selv finder jeg ingen retfærdighed i beskatningsformen og hvorfor opretholde denne skat, når vi alle rammes af den, lejere dog ikke af ejendomsværdiskatten. Det er da meget enklere at tage skatten af indkomsten som jo tillige er den kilde der, reelt udreder skatten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her