Nej til EU

Lyt til artiklen

Politikens lederskribent i dagens avis - 10.5.2013 - har slet ikke forstået en "nejsigers" sjæl, når debatten drejer sig om EU. Ledskribenten burde vide, at når spørgsmålet kommer til afgivelse af suverænitet fra Danmark til fællesskabet, så stemmer vi "nej". Det har intet med klynkeri at gøre. Lederskribenten mener åbenbart, at når blot vi afgiver suveræniteten i små biddder, ja så gør de ikke noget, og slet ikke, når det, som i dette tilfælde, gavner erhvervslivet.

Men nej, vi er stadig mange, der ikke ønsker at afgive suverænitet under nogen omstændigheder - og da slet ikke til det tydeligvis mere og mere sygelige projekt, der benævnes EU.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her