Den fuldkomne statsmand

Lyt til artiklen

Det er ret paradoksalt, at alle lige pludselig har en mening om Lars Løkke Rasmussen. Normalt er der kun en lille håndfuld borgere i vores lille rige, der bekymre sig om politik. Medierne skriver, at folk de raser. Jeg har ikke hørt noget til folks raseri. Det er medierne der raser og kun medierne imellem. Folket er fuldstændig ligeglad med politik, så længe folket får deres "mad" og "legetøj". Og netop dette får folket i rigelig mængde. Desuden er politik også blevet så indviklet, at de fleste helst vil gå udenom. Jeg vil sige det på den måde, at det ikke er politikere vi har brug for, men rigtige statsmænd, som Lars Løkke Rasmussen. Vi kan alle sammen snuble over nogle småsten. Men man skal vel ikke være fuldkommen for at være en statsmand. Vi falder jo også for Lars Løkke, fordi han ikke stiller sig selv op på en piedestal og foregiver at være fuldkommen.

Preben Eriksen Østervang 65, 2 sal tv. 3400 Hillerød

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her