Godt han har sit gode humør

Lyt til artiklen

Den første dag efter påskeferien begynder Malthe i førskolen. Nu skal han til at begynde at vænne sig til at gå i skole. Som alle andre andre forældre, håber jeg, at Malthes skolegang bliver fyldt med læring, nysgerrighed og glæde. Det er altafgørende, tænker jeg, at han bliver mødt af velforberedte voksne med overskud og omsorg for børn.

Bare han ikke støder ind i de udbrændte, grå-melerede og forpinte lærerkarikaturer, som florerer i medierne i disse tider. En væsentlig grundvilkår i al diskussion om lærer- og skoleliv er, at vi alle føler os som eksperter. For vi har jo alle gået i skole. Og vi har alle mødt talentløse lærere, der var dovne og uinteresserede i vore liv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her