EU GIVER IRAN en ny frist til at standse berigelse af uran. FN’s Sikkerhedsråds ultimatum udløb 31. august. Så blev der bebudet sanktioner, hvis Iran ikke havde bøjet sig. Det gjorde Iran som bekendt ikke, men under et EU-ministermøde i går blev der skabt enighed om at give udenrigschef Javier Solana to uger til nye forsøg på at overtale iranerne.
Iran har udnyttet tidligere udsættelser af deadlines til at forhale. Derfor insisterer især USA på hurtige sanktioner, men de store uenigheder om deres indhold giver automatisk Iran mere tid. Ja, der kan blive tale om uger eller måneder.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
