Skjult kamera

Lyt til artiklen

En 57-årig mand fra Ringkøbing sidder varetægtsfængslet, sigtet for ulovlige seksuelle forhold og for afpresning mod en chatside på internettet. Alvorlige forbrydelser, men desværre også ret almindelige forbrydelser, der som regel højst giver anledning til en note i pressen. Imidlertid er netop denne sag i den forløbne uge blevet en landeplage – af to grunde, en god og en ualmindelig dårlig.

Den gode grund er, at den sigtede er kendt som ’pædofiljæger’ og ’chatkonsulent’ og har optrådt som sådan både i skrevne og elektroniske medier. Han har altså muligvis selv sørget for en stærk eksponering, der nu er blevet til en stærk dobbelteksponering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her