Leder af<i>vs</i>

Atomaftale er en ny start for USA og Rusland

Lyt til artiklen

I går underskrev USA’s præsident Barack Obama og Ruslands Dmitrij Medvedev den nye Start-aftale om reduktion af de strategiske atomarsenaler. En af de store gevinster ved aftalen er, at den ikke har nogen taber. Begge sider står som vindere.

Og det er det hidtil største resultat af Obamas politik for en ny start i relationerne imellem USA og Rusland. Og selvfølgelig er resten af verden også på vindersiden med dette store bidrag til atomafrustning. Også selv om der efter aftalens realisering er langt igen, før de to atommagter har skrottet så meget af deres arsenaler, at de ikke længere kan udslette os alle.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her