Vi er tilbage ved udgangspunktet. Det, Helle Thorning-Schmidt sagde, da B.T. før sommerferien forsøgte at problematisere det forhold, at hendes mand også betaler skat i det land, hvor han arbejder, har vist sig at være fuldstændig korrekt. Ægteparret har fulgt reglerne til punkt og prikke. I lyset af den gennemslagskraft, som B.T.s gennemført underlødige kampagne fik, er det forståeligt, at Kinnock undervejs valgte at indlevere selvangivelse i Danmark for 2009 for at begrænse den politiske og mediemæssige mudderstorm, der var i gang.
Skat har nu fastslået, at han faktisk ikke må betale skat i Danmark. Derfor har Skat så at sige returneret hans selvangivelse for 2009 med et ’tak, men nej tak’, og han får en del penge tilbage.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
