Hvis målet med regeringens første 14 dage ved magten har været at nedjustere forventningerne, må strategien siges at have været en strålende succes. Normalt er en regerings første tid dens ’hvedebrødsdage’.
Nye ansigter på regeringsbænkene, en ny politisk kurs efter den forstenede forgænger og almindelig begejstring blandt partisoldaterne plejer at sikre en ny regering lidt kredit hos vælgerne fra begyndelsen. Sådan er det mildest talt ikke gået for Regeringen Thorning-Schmidt I. Flere meningsmålinger har tværtimod peget på, at adskillige vælgere nærmest fortrød deres stemme, umiddelbart efter at de bar Helle Thorning-Schmidt over tærskelen til Statsministeriet. Det begyndte ellers godt med en stærk centrum-venstre-vision i regeringsgrundlaget. Men det er, som om den nye regering glemte at kommunikere visionen til befolkningen, da først kompromiserne på Crowne Plaza var indgået.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
