Man kan nok ikke udelukke, at der fortsat findes mennesker, som mener, at alle prostituerede selv har valgt deres erhverv – og derfor også bare kan vælge en ny karrierevej, hvis de får lyst.
Det er desværre en illusion for langt de fleste prostituerede. På samme måde er det en illusion at tro, at al prostitution forsvinder, hvis blot man kriminaliserer de kunder, der køber sexydelser. I Sverige har det nu været forbudt i snart ti år – uden nævneværdig betydning for antallet af prostituerede. Ifølge nogle eksperter har kriminaliseringen ligefrem gjort markedet for prostitution endnu mere dunkelt og brutalt. Det er ikke det, der er behov for. Ambitionen må være at skabe et mindre dunkelt, mindre brutalt marked. Derfor er det heller ikke et totalforbud mod købesex, man skal stræbe efter, men derimod et effektivt forbud mod at købe sexydelser (og andre ydelser, for den sags skyld) hos handlede kvinder. Trafficking – handel med mennesker, fortrinsvis unge kvinder fra Østeuropa, Afrika, Asien og Latinamerika – er en af vor tids mest uhyggelige former for kriminalitet.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
