Tidligere økonomi- og vicestatsminister Bendt Bendtsen (K) må være en klar kandidat til titlen som den dyreste mand i nyere dansk politisk historie.
Den aftale om beskatningen af nordsøolien, som Bendtsen i 2003 indgik med Dansk Undergrunds Consortium (DUC), har hvert år kostet statskassen et stort milliardbeløb, der får gevinsten fra f.eks. det nye forslag til førtidspensionsreform til at blegne. Mens eksperter anbefalede en model, der ville sikre Danmark 84 pct. af indtægterne fra Nordsøen, fik A.P. Møller – Mærsks dyre drenge besnakket Bendtsen til en beskatningsmodel, der kun har givet statskassen 71 pct.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
