Den Europæiske Centralbank har åbnet den store tegnebog. Fra marts vil banken opkøbe statsobligationer for 60 milliarder euro om måneden. Målet er at sænke rentebyrden i de gældsplagede sydeuropæiske lande og stimulere den økonomiske aktivitet i Europa.
Forud for den gigantiske udpumpning er gået en diskussion om, hvorvidt det er reformer eller penge, der vil skabe arbejdspladser til de alt, alt for mange europæere, der er uden udsigt til at komme i gang. Den tyske kansler, Angela Merkel, har endnu en gang stået på synspunktet, at kun reformer fremmer investeringer og skabe private arbejdspladser.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.