Leder afcj

Regeringen må sikre effektivt tilsyn med PET

Lyt til artiklen

Vi lever heldigvis i et land med udbredt tillid til efterretningstjenesterne. Vi accepterer, at PET registrerer personfølsomme oplysninger, fordi vi tror på, at det beskytter os alle mod forbrydere og terrorister, der med vold og våben vil bekæmpe vores frihed og åbenhed. Vi accepterer registreringen, fordi politikerne forsikrer os om, at der føres et kompetent, kritisk og uafhængigt eftersyn med PET.

Det sidste er en forudsætning for det første. Derfor er det dybt bekymrende, når det uvildige Tilsynet med Efterretningstjenesterne bryder tavsheden og siger, at det reelt er ude af stand til at føre kontrol. Konsekvensen er – som beskrevet her i avisen – skræmmende:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her