Leder afmr

Vicepræsidentdebatten viser, der er håb for USA.

Der er håb for USA. Dialogen mellem demokrater og republikanere er ikke død, bare lagt i dvale af kaospiloten Trump

Lyt til artiklen

Enige var de ikke. Usandheder blev sagt, sætninger afbrudt og spørgsmål fra ordstyreren efterladt ubesvaret. Debatten mellem de to amerikanske vicepræsidentkandidater Mike Pence og Kamala Harris var langtfra perfekt.

Men de to kandidater fik dog forklaret deres forskellige politiske visioner. De lyttede reelt til hinanden og havde overordnet set en nogenlunde høvisk tone overfor hinanden. En flue, der landede på Mike Pence, var nærmest det mest beskidte der skete i de 90 minutter duellen varede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her