Den britiske filminstruktør Alfred Hitchcock benyttede sig i sine film tit af en såkaldt MacGuffin. Et plottrick, hvor en i sig selv ligegyldig ting eller genstand bruges til at drive handlingen frem. En effektiv metode i thrillere til at skabe spænding, men ikke en god måde at agere på for supermagter. Netop derfor er der god grund til ikke at forhaste sig, når det gælder den kinesiske ballon, der skabte sensation da den i weekenden passerede over USA, og som nu er skudt ned.
For er det virkelig en ny alvorlig trussel, en gamechanger og et tegn på, at den kolde krig mellem USA og Kina nu for alvor er begyndt? Eller er det, når alt kommer til alt, en mindre vigtig begivenhed?
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.


