Beder man en tømrer om at løse et problem, vil få blive overrasket, når resultatet består af træ og skruer. Beder man økonomer om at reformere uddannelsessystemet, er det forventelige udkomme et katalog af forslag, der vækker glæde hos Dansk Industri og Dansk Metal.
Havde man forventet, at Reformkommissionen ville barsle med forslag til at skabe pauser i ungdomslivet, mindre acceleration og bedre trivsel, burde man have læst kommissoriet først. For kommissionen har løst sin opgave fornemt. Svarene fejler ikke noget, når politikerne har ønsket at få en økonomdomineret gruppes forslag til at »styrke erhvervslivets muligheder for at skabe gode jobs og øge produktiviteten«.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.