Vil du opfylde Islamisk Stats våde drøm?

Tegning: Anne-Marie Steen Petersen (arkiv)
Tegning: Anne-Marie Steen Petersen (arkiv)
Lyt til artiklen

I kølvandet på den seneste tids supereksponerede massemord og voldelige overgreb på uskyldige mennesker i Europa behøver man ikke at være profet for at forudse skrappe modreaktioner. Personlig kan jeg frygte følgende fremtidsscenarie, der vil være opfyldelsen af Islamisk Stats våde drøm:

Mange, der før var i tvivl om, hvad de skulle mene om muslimske indvandrere og flygtninge, vil ikke længere være i tvivl: Nok er nok. Flere og flere vil blive besat af fremmedfrygtens dæmon. De fleste vil hjertens gerne hjælpe mennesker i nød, men ikke hvis takken er massakrer på uskyldige børn, unge, kvinder og gamle i Europas gader.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her