Giv sproggaver til jul

Lyt til artiklen

Sammenblanding af reklame og redaktionelt stof er absolut forbudt, så formålet med dagens klumme er udelukkende at give forslag i sidste øjeblik til, hvad læserne kan give deres medlæsere – eller sig selv – i julegave.

Jeg har tre ideer, der forhåbentlig hjælper i en hektisk tid. Selv har jeg også travlt, og denne klumme blev til i min kontortid fredag. Jeg skal beklage, hvis den bærer præg af, at jeg er blevet afbrudt undervejs. Og knap havde jeg skrevet det, før pensioneret lektor Tom Laursen fra Skødstrup var i telefonen. Han ville gøre opmærksom på, at vi på fredagens sportssider skrev om »vandtætte skodder«. Skodder er nogle, man sætter foran vinduer for at holde sollyset ude, og som regel består de af tremmer, så der kan komme luft igennem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her