Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Den amerikanske ambassadør har indledt sit første besøg i Grønland med et særdeles særpræget pressemøde, skriver nordisk korrespondent, Claus Blok Thomsen, i denne analyse.

USA's ambassadør dukker sig for pressen under besøg i Grønland

Den amerikanske ambassadør, Ken Howery, er på sit første besøg i Grønland. Men han undgår at svare på, hvad Trumps planer er.  Arkivfoto:  Kevin Lamarque
Den amerikanske ambassadør, Ken Howery, er på sit første besøg i Grønland. Men han undgår at svare på, hvad Trumps planer er. Arkivfoto: Kevin Lamarque
Lyt til artiklen

Det står fortsat hen i det uvisse, om den amerikanske præsident, Donald Trump, har opgivet sine planer om at overtage Grønland. Det er konklusionen, efter at den amerikanske ambassadør, Ken Howery, mandag deltog i et pressemøde om Grønland, hvor der næsten ikke var nogen presse til stede.

Ken Howery fløj i weekenden til Nuuk på sit første besøg som ambassadør for at deltage i møder med repræsentanter fra Grønland og Danmark. Mandag morgen grønlandsk tid holdt han sammen med den grønlandske minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt, et såkaldt doorstep-møde for pressen i Hans Egedes Hus i den gamle bydel i Nuuk; et møde, der fra begyndelsen fik et næsten surrealistisk forløb.

Søren Larsenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her