Magnus Petersen-Paaskehar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Magnus Petersen-Paaskehar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Debatindlæg afNicklas Petterson

KV-kandidat i København (V)

København betaler gennem udligning for andre kommuners underskud. Tænk, hvis vi i stedet kunne bruge pengene i hovedstaden. F.eks. på at udbygge metronettet.

Venstre-kandidat: Pernille Rosenkrantz-Theil kunne gøre København til en endnu bedre by, hvis hun ville kæmpe for frihed

Lyt til artiklen

Budgetlov. Udgiftslofter. For de fleste virker det formentlig som ord, der kan være forbundet med noget fjernt. Noget, der ikke har indvirkning på den enkeltes hverdag. Men det kunne i virkeligheden ikke være mere nært. Det påvirker vores daglige omgivelser. Budgetlovens udgiftslofter har nemlig direkte indvirkning på, hvor mange midler der må bruges årligt, og hvordan de må fordeles i den enkelte kommune. Her er København særlig hårdt ramt.

København er en yderst veldreven kommune. Hovedstaden er i vækst. Flere og flere mennesker vælger byen til. Samtidig er byens økonomi så sund, at der både er sikret mere byudvikling og mere velfærd og samtidig skattelettelser til københavnerne i de forgangne år.

Magnus Petersen-Paaskehar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her