Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Firmaet bag Vero Moda, Only, Jack&Jones ... 40 syersker besvimede på danske Bestsellers fabrik

DanWatch og avisen  The Guardian beskriver dårlige forhold på tøjfabrikker i Cambodia, men her er det syersker i en fabrikken Oeko-Tex i udkanten af Dhaka, Bangladesh.  I 2013, da billedet blev taget, var det også tøj til Bestseller, der blev produceret her.
DanWatch og avisen The Guardian beskriver dårlige forhold på tøjfabrikker i Cambodia, men her er det syersker i en fabrikken Oeko-Tex i udkanten af Dhaka, Bangladesh. I 2013, da billedet blev taget, var det også tøj til Bestseller, der blev produceret her.

En bluse, et par bukser eller sko fra Bestseller, Puma, Asics, Vans, North Face eller Nike er formentligt at finde i stort set hvert eneste klædeskab.

Men på tekstilfabrikkerne i Cambodja, hvor en del af tøjet bliver produceret, arbejder syerskerne under så dårlige forhold, at flere end 500 syersker de seneste seks måneder er besvimet og indlagt på hospitaler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Hvilken bog læser du i metroen? Hvilken kaffe bestiller du? Hvilke solbriller har du på? Og er dine ledningshøretelefoner overhovedet ægte, hvis du ikke bliver fotograferet med dem? ⁠I gamle dage ville vi måske have kaldt det en hipster. Eller en poser. I 2026 kalder vi det performativt. På Instagram-profilen ’pigermedetplot’ bliver den type både hyldet og gjort kærligt til grin, når pigerne dimser rundt på Nørrebro med ledningshøretelefoner, hurtige solbriller og et rungende »hej skaaaat«. ⁠Poptillægget har derfor fået besøg af 'pigermedetplot' for at hjælpe os og dig med at finde ud af, hvad der egentlig er performativt anno 2026, og hvorfor vi er blevet så optagede af det.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her