Salget af lejligheder i København står i stampe: Christina vil leje ud i stedet for at sænke prisen, Helle har fået så lavt et bud, at hun dropper at sælge
På kun 5 måneder er der skåret knap en halv million kroner af handelsværdien af en gennemsnitlig ejerlejlighed i København. Men det er stadig for dyrt for de fleste købere, som venter på større prisfald.
Salget af lejligheder i København står i stampe: Christina vil leje ud i stedet for at sænke prisen, Helle har fået så lavt et bud, at hun dropper at sælge
Der er stadig fremvisninger af Christina Buus' toværelses lejlighed på Østerbro, men i de snart 6 måneder, den har været til salg, er der kun kommet ét bud. Sidste efterår tog det i snit under to måneder at sælge en lejlighed i København. Foto: Anders Holst Pedersen
»Det begynder at lugte langt væk af 00’erne«, siger Helle Abildgaard.
Hvis man var boligsælger under finanskrisen, ved man, hvad hun mener: lugten af åbent hus søndag efter søndag uden potentielle købere og en friværdi, der fordamper, i takt med at priserne falder.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.