Efter fire årtier er det stadig en institution på Christianshavn og det sted, hvor det føles allermest hjemligt at spise ude. Og spise godt. Deres franske bistrokøkken kan være ret skarpt.

Madanmelderen vender tilbage til sit stamsted i gymnasiet: Med en saftig fisk havde det været en triumf

Lars Helwegs maleri 'Damen med flaskerne' er et portræt af den svenske skuespiller Anita Ekberg malet efter et foto fra et Playboy-magasin. Maleriet fra 1992 er blevet en signatur, ikke bare for cafeen, der har printet det på sit visitkort, men også for hele Christianshavn.  Foto: Miriam Dalsgaard
Lars Helwegs maleri 'Damen med flaskerne' er et portræt af den svenske skuespiller Anita Ekberg malet efter et foto fra et Playboy-magasin. Maleriet fra 1992 er blevet en signatur, ikke bare for cafeen, der har printet det på sit visitkort, men også for hele Christianshavn. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Den var årsagen til, at jeg kom op i fuld pensum.

Som tilflyttet nordjyde tog jeg 3. g på Christianshavns Gymnasium, og det var mere spændende at lære min nye by at kende end at lære noget om litteratur fra det nye, tidligere Østtyskland.

Appetit på mere?

På Politiken er vi sultne. Ibyen giver dig anmeldelser, anbefalinger og nyheder fra Københavns buldrende madscene. Vores anmeldere deler hver uge hjerter ud til restauranter, cafeer og barer, så du ved, hvor du skal gå hen – og hvor hypen ikke holder.

Bliv abonnent for kun 1 kr.
Allerede abonnent? Log ind

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her