Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Hos Sandø hænger du ud til en kaffe mere for at læse feministisk litteratur fra det lilla rum eller for en billig, lækker frokost.

5 hjerter: En god og billig menu på café i København. Findes det? Ja, lige her

Værdifællesskabet holder også workshops, saloner og foredrag i cafe Sandø, der også rummer byens mindste boghandler.  Foto: Mads Nissen
Værdifællesskabet holder også workshops, saloner og foredrag i cafe Sandø, der også rummer byens mindste boghandler. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Eros ryster mig (nu igen)«, læser jeg bag på bogen. Jeg sidder på en briks i et lillebitte lilla rum, omgivet af et blødt rosa lys og med en bog i hånden af den antikke digter Sapfo, hvis digte blev brændt på bålet i middelalderen.

På hylden overfor står bøger af Chris Kraus, Sara Ahmed, Kristina Stoltz. Jeg fordyber mig i et par digte, mens snakken går uden for glasdøren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
USA har efterladt forurening i Grønland, der er mere omfattende, end det tidligere har været fremme. Det viser en kortlægning, som Politiken har foretaget af USA’s mindst 36 tidligere baser og militære installationer på verdens største ø. Flere hundredetusinde liter dieselolie, mange tusind tons farligt eller forurenet affald, millioner af liter lavradioaktivt spildevand, miljøgifte og tungmetaller er efterladt i den grønlandske natur. Forureningen skader muslinger og andre havdyr. Nu vil USA tilbage til flere af baserne.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her