Orit Elhanati beskriver sig selv som et mixet barn, der har måttet skabe sine egne traditioner og sit eget univers. Pr-foto

Smykkekunstner Orit Elhanatis værker er små skulpturer, der rejser verden rundt. Her fortæller hun om sine egne største kunstoplevelser.

Hendes favoritmuseum ligger i en gammel fabrik. At besøge det føles som en ekspedition

Orit Elhanati beskriver sig selv som et mixet barn, der har måttet skabe sine egne traditioner og sit eget univers. Pr-foto
Lyt til artiklen

Det vildeste værk, jeg har oplevet, er …

»’Den sidste nadver’, som er et af Leonardo da Vincis mest geniale malerier. Det fanger perfekt den religiøse og afgørende bibelske scene.

Maleriet er i Santa Maria delle Grazie-kirken i Milano, og jeg har været der en del gange. Sidste gang under designugen i Milano i 2024. Det er et ritual for mig at gå forbi og opleve det. Og mærke den store ro – den kraftfulde følelse, jeg får, når jeg står foran det. Det er større end alle os. Det er så dekadent og så alligevel så råt – malet på en væg. Dekadent, men også så enkelt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her