Det skal Kim Skotte høre på årets festivaler: Sortsyn og passion antændes, når Arcade Fire går på scenen

Win Butler & Co. turnerer stadig med albummet 'Reflektor', og der burde væremusikalsk spejlrefleks til en massiv Roskilde-koncert fra de canadiske kunstaktivister.
Win Butler & Co. turnerer stadig med albummet 'Reflektor', og der burde væremusikalsk spejlrefleks til en massiv Roskilde-koncert fra de canadiske kunstaktivister.
Lyt til artiklen

Michael Møller. 16.-17. juni. Komos Festival

Folkemusik hører ikke længere til på landet. Unge musikere tager den traditionsbundne musik med ind i storbyens hjerte og forløser den på nye måder. Komos Festival lader Kongens Have levere græs under en række bands fra ind- og udland. F.eks. Michael Møller & Foreign Land, hvor en af dansk musiks mest intense sangere og sangskrivere kaster sig over folkemusikken – på sin helt egen måde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her