Mens byen er lukket ned, spørger Ibyen en række københavnere, hvad de bruger ventetiden på. Anna Gunvor Hyttel er en del af Club Mafia, der arbejder for et tryggere natteliv i København.

Normalt er hun en fast del af Københavns natteliv. Så gik hun i hi med krydsord i Rold Skov

Anna Gunvor Hyttel, 26, er en del af Club Mafia, der arbejder for et tryggere og mere inkluderende natteliv i København. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Anna Gunvor Hyttel, 26, er en del af Club Mafia, der arbejder for et tryggere og mere inkluderende natteliv i København. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvad får du coronadagene til at gå med?

»Mine coronadage har primært foregået i Thy og Rold Skov. Jeg tog afsted, morgenen efter Mette havde holdt sit første pressemøde. Karantænetiden gjorde det muligt for mig at tilbringe fem uger ude på landet uden at føle, at jeg gik glip af noget som helst. Jeg klippede karantænepandehår, lavede krydsord, byggede et bålsted og en pallebænk, lavede uroer af muslinger og så bøgen springe ud. Skal lige vænne mig til at være i København igen. Dagene flyder sammen, men solen skinner, folk chiller i parken og står på rulleskøjter, og livet i byen føles lidt som én lang ferie med Zoom-møder indimellem«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her