2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Rosemarie Mosbæk spiller en af hovedrollerne i DR 3’s populære ungdomsserie ’Doggystyle’. Og hun har et simpelt, men dog effektivt råd til alle, der kan lide af heftig søndagsblues.

Sådan skal skuespilleren fra 'Doggystyle' bruge weekenden i København

Rosemarie Mosbæks søndage er en bittersød blanding af hygge og melankoli. Foto: Privatfoto
Rosemarie Mosbæks søndage er en bittersød blanding af hygge og melankoli. Foto: Privatfoto

Hvad skal du i weekenden? Ibyen prikker en udvalgt person på skulderen og spørger, så du kan få inspiration til København.

Fredag

Jeg starter i skole i dag for første gang efter juleferien. Det er egentlig lidt mærkeligt at starte i skole på en fredag, men det er også dejligt med en blød opstart, så man ikke bliver helt forvirret over, om der nu findes en hverdag. Og så kan man synes, at man rigtigt har fortjent at holde weekend, fordi: Nu har jeg også været skide meget i skole.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her